BALENİN ÖYKÜSÜ

Bale, sanatın çeşitli disiplinlerini bir araya getiren bir sahne sanatıdır. Bale, yüzyıllar öncesinden çıkagelerek müzik, tiyatro, edebiyat, dekor, kostüm gibi unsurları sentezleyen görkemli bir sanat dalı olarak günümüze uzanmıştır. Zaman içinde, tekniğine ve  uygulandığı ülkelere göre isimler kazanan farklı stilleri doğmuştur. 15. Yüzyılda İtalya’da doğan klasik bale; klasikten zamanla uzaklaşan ve daha özgür icra edilen Modern balenin yanısıra, Fransız bale ekolü, Rus bale ekolü vardır.

Balenin Türkiye’ye gelmesi ve yerleşmesi Batı ülkelerinden çok daha geç yaşanmış, ilk çalışmaları, 1930lar’da İstanbul’daki halkevlerinde gerçekleştirilmiştir. 1947’de, İngiliz Kraliyet Balesi’nin kurucusu Dame Ninette de Valois’in Türkiye’ye davet edilmesiyle, ilk Türk bale okulu açılmıştır ve ilk mezunlarını 1957 yılında vermiştir.

BALE ÇALIŞMALARININ MERKEZİMİZDEKİ TEKNİK KİMLİĞİ

4-6 yaş arası öğrenciler için uygulanmakta olan Baleye Giriş niteliğindeki çalışma, öğrencileri, 7 yaşında başlamanın uygun olduğu Klasik Bale eğitimine hazırlamaktadır. 7 yaş ve üzeri öğrenciler fiziksel uygunluk önkoşulu ile, bale eğitimi altyapısına sahip öğrenciler ise seviyeleri belirlenerek, kendilerine uygun yeni bir grup çalışmasına dahil edilerek eğitilirler.

Merkezimizde Bale eğitimi alan tüm öğrenciler, her yıl Haziran ayında, kendileri için özenle hazırladığımız bale resitalinde izleyici karşısına çıkar ve sahne deneyimi kazanırlar.

KİMLER KATILABİLİR?

Program, 3 yaş ve üzeri bireylerin katılımına açıktır. Katılımcılar, fiziksel uygunlukları uzman eğitimciler tarafından belirlenip yönlendirildikten sonra programa kayıt edilirler.

ÇALIŞMA BİÇİMİ

Grup halinde uygulanır.

ÇALIŞMANIN GÜN VE SAATLERİ

Detaylı bilgi için merkezimize danışınız.

WhatsApp Destek

0531 546 46 35

Whatsapp üzerinden dilerseniz derslerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz

Başvuru Formu :

Dersler hakkında bilgi alabilir yada ön başvuru yapabilisiniz

BU DERSİ ALABİLECEĞİNİZ ŞUBELERİMİZ