Zumba’nın Öyküsü

          1986 yılında, Kolombiyalı Alberto Beto Perez, eğitmenliğini yaptığı aerobik sınıfında, çalışmalarına eşlik amacıyla kullandığı aerobik müzikleri kasetini, birgün, yanına almayı unutmuştur ve bu nedenle arabasında bulunan geleneksel salsa ve merenge müziklerinden oluşan kasetleri alarak derse girer. Aerobik için alışıldık olmayan bu müziklerle doğaçlama bir ders yapar. Bu yeni ugulama, öğrencileri taarfından çok sevilir ve zamanla Kolombiya’da büyük talep görür. Bu başarı, 1999’da Amerika’ya uzanır. Perez, Amerika’da, Alberto Perlman ve çocukluk arkadaşı COO Alberto Aghion ile bir araya gelir ve bu üçlü, yeni bir dans türünün ortaya çıkışı üzerinde çalışır ve Zumba adlı yeni konsepti oluştururlar. Ardından, Zumba, Fitness Quest adlı şirket tarafından lisanslanır ve bir satış ağı kurmak amacıyla bir dizi ev videosu üretimine geçilir. Günümüze gelindiğinde, ortaya çıkışı son derece yakın tarihli olan bu dansın, yaygınlaştığı görülür.   

Zumba’nın ritmik kimliği

          Zumba dansında vücut hareketlerine, hızlı ve yavaş ritmli müzikler eşlik eder. Zumba’da, Salsa, Merengue, Flamenko, Ça-Ça-Ça, Reggaeton, Soca , Oryantal dans, Hip-hop, Tango dans türlerinin müziklerinden izlere rastlanır. 

          Katılımcıların oldukça eğlenerek gerçekleştirdikleri bu dans türünün, her yaşa ve kondisyon seviyelerine göre uygulanabilen biçimleri vardır.