Merengue

Merengue en kolay öğrenilen Latin dansı türüdür. Merengue’nin coğrafyası, 1850li yılların Dominik Cumhuriyeti’dir. Günümüzde Porto Rikolu müzisyenler tarafından seslendirilen bu etnik dansın ortaya çıkışı ile ilgili olarak, etnomüzikolojik verilere göre, birden çok sayıda öyküye ulaşılır. Kimilerince Dominik Cumhuriyeti ve Haiti’nin yerel dansıdır; kimilerince, ortaya çıktığı dönemde Afrikalı kölelerin zincire bağlı yürüme ve dans etme çabalarını, kimilerince de benzer ortamda bacağından vurulan bir halk kahramanın dansını tasvir eden bir halk dansı türüdür. Tümünün ortak özelliği, dansın ortaya çıktığı kölelik ve savaş izleri taşıyan sosyo-kültürel ortamda, vücut hareketleriyle ifade edilen özgürlük özlemidir.

Orijinal uygulama biçiminin gurupça, bir çember oluşturularak dans etmekten ibaret olduğu bilinen Merengue, 19. yüzyıl ortalarında popüler hâle gelmiştir ve günümüzde çiftler halinde veya gurupça icra edilmektedir. Doğası gereği, hızlı ayak fügürleri ve omuz silkme hareketi dansın karakterini oluşturur. Salsa türünde olduğu gibi, kıvrak kalça hareketleri de içerir. Diğer Latin dans türlerindeki figürlerin de birçoğunu içeren, enerjik vücut hareketleri oldukça kolay öğrenilen bir eğlence dansıdır.

Dansa eşlik eden orkestrada akordiyon, guira, büyük bir davul, ikili küçük davul, marimba ve bandurria bulunur. 1970’li yıllarda salsa akımının etkisiyle Merengue orkestralarında piyanotrombonsaksofonsynthesizer ve bas gitar da yer edinmiştir.

Dünyaca ünlü Merengue yorumcuları arasında Elvis Crespo, Juan Luis Guerra adlı şarkıcılar dikkati çeker.